logo

Vatteninfo Sverige AB

08-42843150 • Kaserngatan 11 761 46, Norrtälje • info@vatteninfo.com

Hemsida

Välkommen till Vatteninfo Sverige AB         

Vår vision är att samla, sammanställa och sprida existerande kunskap om vatten för att utveckla kunskap, kompetens, företagande och innovation.

Vi erbjuder

Vattenexpo: Utställning med teknik för vatten och avlopp

Vattendagar: Föreläsningar och kunskap för dig som fastighetsägare eller samfällighet, alltid fri entré

Laboratorietjänster: Hämta flaskor och lämna vatten och avloppsprover hos ditt lokala laboratorium

Vatten och avloppsrådgivning

GemVA service  för vatten och avlopps  samfälligheter, exploatörer och registrerade livsmedelsföretag.

Du är alltid välkommen att besöka oss och vår fasta utställning VattenExpo på Kaserngatan 11 Campus Roslagen i Norrtälje. Här hittar du utställare som är proffs på
vattenfrågor och visar exempel på olika lösningar för enskilt vatten och avlopp.

                                                                                                         

 

Vi som arbetar på Vatteninfo är

Amelia Morey Strömberg

VD
08-428 431 51
amelia@vatteninfo.com

Michael Kroon

Säljare, Expo-ansvarig
08-428 431 57
michael.kroon@vatteninfo.com

Peter Sundkvist

VA-rådgivare
08-428 431 56
peter.sundkvist@vatteninfo.com

Lars Frödin

Teknisk konsult dricksvatten
08-428 431 52

lars.frodin@vatteninfo.com

Kristiina Mustonen

VA-konsult, GemVA
08-428 644 80
kristiina@vatteninfo.com

Angelika Strömberg

Kommunikation, annonser

070-773 28 16
angelika@vatteninfo.com

Malgorzata Surminska

Laboratorieansvarig
073-918 64 85
gosia@vatteninfo.com

Joel Strand

Grafiker-kundhemsidor
joel@vatteninfo.com

Alfredo Gonzalez Perez

Forskningsansvarig

070-529 99 55

alfredo@vatteninfo.com

 

Ni hittar oss i Vattencentrum Roslagens lokaler tillsammans med bland andra utställningen VattenExpo, Utvecklingscentrum för Vatten (UCV) och Vatteninfo Laboratorietjänster. Här träffar ni också Norrtälje kommuns VA-rådgivare. Sedan 2019 har vi även rådgivning för Värmdö kommun.

Vatteninfo - En mötesplats för vatten- och avloppsfrågor              


Följ oss gärna på sociala medier: Facebook & Instagram